jf-alcobertas.pt
  • Huvud
  • Integritetspolicy

'Lovecraft Country' avsnitt 9 delar en kraftfull historielektion (RECAP)

Lovecraft Country
Vilken Film Ska Jag Se?
 
Michael K Williams och Jonathan Majors i Lovecraft Country avsnitt 9
Spoiler varning

HBO

[Spoiler Alert: Denna sammanfattning innehåller spoilers från Lovecraft Country Säsong 1, avsnitt 9, spola tillbaka 1921.]

Den här veckan Lovecraft Country är inte bara säsongens bästa avsnitt utan också ett av de bästa avsnitten på tv i år. Det är en djärv och provocerande utforskning av Amerikas skamliga förflutna, känslomässigt, smärtsamt och framför allt mäktigt. Missförstå mig inte, jag har njutit av tidigare avsnitt och deras skräck-hi-jinx, men de troppfyllda genrepastischerna har en begränsad hållbarhet. Återspolning 1921, å andra sidan, är den typ av avsnitt som kommer att klara tidens tand.

Det finns många likheter i det här avsnittet (och i serien som helhet) till en annan ny HBO -serie, Vaktmän . Båda föreställningarna är djupt knutna till Tulsa-rasmassakern 1921-en verklig tragedi som såg massor av vita medborgare attackera svarta invånare och företag i Tulsas Greenwood-distrikt. Minst 39 personer bekräftades döda efter attacken, med hundratals fler skadade och företag helt förstörda. Det är en händelse som kriminellt försummats från historiska böcker - bara i år blev massakern en del av skolplanen i Oklahoma . Och det var inte förrän 2001 som en Oklahoma -kommission bekräftade att staden hade konspirerat med massorna mot de svarta medborgarna; lagstiftning antogs senare för att erkänna att händelsen inträffade men gav inga riktiga skadestånd till offren eller deras ättlingar.

Även om denna skamliga händelse sveptes under mattan och till stor del utelämnades från lokala, statliga och nationella historier, kan dess inverkan på det afroamerikanska samhället inte underskattas. Detta var inget de överlevande från massakern eller deras ättlingar någonsin skulle glömma. Det är en tragedi som formade dem som människor och bildade deras syn på livet. Och det här avsnittet belyser det vackert genom att ge en personlig touch till våldets scener. Det är en episod av sorg och skräck men också en av uthållighet, tillväxt och passion, som kulminerar i en hisnande sekvens av svavel och eld.

Det börjar med Diana (Jada Harris) på hennes dödsbädd, som fortfarande känner effekterna av trollformeln Captain Lancaster (Mac Brandt) förbannade henne med förra veckan. Tic (Jonathan Majors) värnar motvilligt Christina (Abbey Lee) för att hjälpa, men hon kan bara sakta ner förfarandet tillfälligt. Sedan, i steg Hippolyta (Aunjanue Ellis), återvänder från hennes multi-versresor med oändlig visdom. Hippolyta säger att för att rädda Diana kommer de att behöva Namnboken, vilket innebär att hämta den från deras förfäders hem. Och så är en resa till Kentucky -observatoriet i ordning, där Hippolyta kopplar sig till tidsmaskinen, så att Tic, Leti (Jurnee Smollett) och Montrose (Michael K. Williams) kan hoppa in i portalen och resa tillbaka till Tulsa, 1921, massakernatten.

Avsnittets största styrka ligger i hur det lyckas ge viktiga historiska sammanhang samtidigt som det utvecklar karaktärernas personliga berättelser. Särskilt förhållandet mellan Tic och Montrose förstärks mer än någonsin tidigare. Det har alltid funnits spänningar mellan paret, som härrör från de våldsamma övergrepp Tic utsattes för i sin fars händer som barn och på senare tid avslöjandet om Montroses sexualitet. Och saker och ting anstränger sig ännu mer här när Montrose avslöjar att den avlidne farbror George kan ha varit Tics riktiga pappa. Tic är förståeligt arg och lovar att aldrig mer tala med Montrose när detta tidshoppande uppdrag är över.

Michael K Williams i Lovecraft Country avsnitt 9

HBO

Resan till Tulsa ger dock Tic en inblick i Montrose liv, uppväxt och förhållande till sin egen far. Det finns en hjärtskärande scen där Montrose, Tic och Leti tittar på en ung Montrose (Gerard Mikell) som kikas av sin pappa, Verton (Will Catlett), efter att han fångats för att ha tagit på sig corsagen från sin brors baldräkt. Verton hyllar sin son medan han ifrågasätter hans manlighet och slår honom i ett liv av skuld och självhat. Redan nu säger Montrose att han förtjänade det. Slagen upphör bara när Dora (Leeann Ross), Tics blivande mamma, står upp mot Verton. Just nu börjar Tic förstå varför Montrose är som han är; det ursäktar inte hur Montrose behandlade Tic, men det ger åtminstone ett visst sammanhang.

Saker blir ännu tydligare i en senare scen mellan unga Montrose och hans vän Thomas (Khamary Rose). Även om det inte sägs uttryckligen, är Thomas helt klart Montrosos hemliga pojkvän, som skjuts ihjäl av de vita upploppen. Dagens Montrose tror att han kan rädda sin vän och stoppa denna tragedi någonsin. Men Tic påminner honom om att de inte kan riskera att förändra framtiden; om Montrose inte hamnar hos Dora, kanske Tic aldrig existerar. Men Montrose försöker inte radera det liv han hade eller Tics existens; som vi ser hade unga Montrose redan gjort sitt offer. Han bryter av det med Thomas och kallar honom en jävel. Som Montrose förklarar, undertryckte han sina sanna känslor och gjorde det sedan den dagen eftersom det enda han någonsin velat vara var Tics far.

Ändå spelar historien ut som den alltid gjorde, Thomas skjuts och unga George (Christian Anderson) och Dora anländer för att hjälpa men blir snabbt i undertal av de vita. Tic undrar hur de överlevde attacken. En främling dök upp och svängde ett basebollträ som om han var Jackie Robinson, säger Montrose. Det klickar plötsligt. Den mystiska främlingen var Tic, från framtiden, som räddade dagen när Jackie Robinson räddade honom i sina vildaste sci-fi-fantasier. Det finns en utmärkt katarsis när Tic slår angriparna och jagar bort dem, allt medan unga Dora, George och Montrose ser förundrade på. Jag fick dig, unge, säger Tic till den unge mannen som han en dag kommer att kalla pappa.

Under tiden, i kaoset som bryter ut på gatorna i hela staden, tar Leti skydd i Doras familjehem och börjar sitt sökande efter Namnboken. Mormor Hattie (Regina Taylor) är misstänksam, så Leti har inget annat val än att berätta för henne den otroliga sanningen-hon är från framtiden och behöver boken för att rädda Hatties barnbarnsbarn och hans kusin, Diana. Så, när kulor och eldbomber regerar, ger Dora boken Leti och inser och accepterar att det är den här natten hon dör. Leti är naturligtvis osårbar efter att ha gjort en affär med Christina förra veckan. Hon fäster Hatties hand när hon brinner levande framför henne och ser bokstavligen den här tidigare tragedin ansikte mot ansikte. Det som gör detta så kraftfullt är den personliga kopplingen till dessa karaktärer vi nu har, plus karaktärernas anknytning till sin egen familj. Vi bryr oss för att de bryr sig.

När det gäller skådespel är den avslutande sekvensen när vi bläddrar fram och tillbaka mellan Tic och Leti helt häpnadsväckande. Explosionerna och skottlossningen och mardrömska skrik ger ett dystert ljudspår. Men detta uppvägs av de inspirerande orden från den inflytelserika poeten och aktivisten Sonia Sanchez och hennes dikt Catch The Fire , som förvandlas från talat ord till operakör. Skottet av Leti som marscherar genom lågorna och kulorna är särskilt effektivt - Leti fortsätter att vara den mest elaka karaktären i serien. Dessa otroliga scener ger verkligheten tragedi. Detta är inte fiktion. Detta hände verkligen. Hundratals svarta män, kvinnor och barn attackerades och mördades skoningslöst i sina egna hem. Och Lovecraft Country bör ha beröm för att ha uppmärksammat det och gjort det på ett mästerligt sätt.

Jurnee Smollett och Jonathan Majors i Lovecraft Country avsnitt 9

HBO

Avsnittet slutar med att Hippolyta kämpar igenom smärtan för att hålla portalen öppen tillräckligt länge för att våra hjältar ska återvända. Tic säger till sin moster att han ska slåss, och det är precis vad hon gör. Hippolyta håller på (hennes hår blir lila i processen) tills Leti kan ta sig tillbaka genom portalen med Namnboken i handen. Om det inte är symboliskt, så vet jag inte vad det är. Det här avsnittet, och den här serien, handlar om att slåss mot oddsen, även när det verkar som om allt hopp är förlorat, även när det gör ont, när det nästan dödar dig, fortsätter du kämpa. Det är vad dessa karaktärer gör, och det är vad det afroamerikanska samhället fortsatte att göra efter Tulsa -massakern och vad de fortsätter att göra än idag mot de tragedier och orättvisor som fortfarande kvarstår. Det förflutnas smärta förs vidare från generation till generation, men det är passionen och elden också.

Ytterligare anmärkningar

  • Inte mycket från Ruby (Wunmi Mosaku) den här veckan, men vi ser att hon är fast under Christinas charm vid denna tidpunkt. Hon verkar till och med villig att ge upp Tics liv, så länge Leti förvaras.
  • Christina (i förklädnad som William) får sin ultimata hämnd på kapten Lancaster när hon äntligen släpper honom ur hans elände för gott.
  • Leti får reda på att Tic vet om hennes graviditet när Montrose berättar att Tic besökte framtiden och upptäckte att han har en son. Montrose är inte heller villig att förlåta Leti för att han tog Christinas affär.

Lovecraft Country , Söndagar, 9/8c, HBO

Kategorier

  • Jag Tror Att Du Borde Lämna Med Tim Robinson
  • Halston
  • Great American Baking Show
  • China Beach
  • Läskig Show
  • Luther

Allt Om Filmer

Chris Lowell på Perfecting His 'Bash' Voice ännu mer för 'GLOW' säsong 2

Chris Lowell på Perfecting His 'Bash' Voice ännu mer för 'GLOW' säsong 2


'Tiger King' säsong 2: Mest chockerande avslöjanden

'Tiger King' säsong 2: Mest chockerande avslöjanden


'The Walking Dead' - 'Time for After': Hur negan är Eugene? (RECAP)

'The Walking Dead' - 'Time for After': Hur negan är Eugene? (RECAP)


EastEnders spoilers: Sheree Trueman avslöjar sin stora hemlighet

EastEnders spoilers: Sheree Trueman avslöjar sin stora hemlighet


Grannar spoilers: FÖDELSEDAGSBUST-UP för Toadie och Melanie?

Grannar spoilers: FÖDELSEDAGSBUST-UP för Toadie och Melanie?


'Blue Bloods' upptäcker en stor familjhemlighet i säsong 10-finalen (RECAP)

'Blue Bloods' upptäcker en stor familjhemlighet i säsong 10-finalen (RECAP)


Joey Graceffa Nettovärde: Hur mycket tjänar Youtubern?

Joey Graceffa Nettovärde: Hur mycket tjänar Youtubern?


Another Life säsong 2 - Släppdatum, plot, rollspel och allt som en fläkt behöver veta

Another Life säsong 2 - Släppdatum, plot, rollspel och allt som en fläkt behöver veta


Emmerdale-spoilers: problem på korten för Ethan Anderson och Marcus?

Emmerdale-spoilers: problem på korten för Ethan Anderson och Marcus?


Justin Biebers nya album JUSTICE: Allt vi behöver veta

Justin Biebers nya album JUSTICE: Allt vi behöver veta


'Hollyoaks'-spoilers: Romeo Nightingale har en SCHOCK-bekännelse för Cher

'Hollyoaks'-spoilers: Romeo Nightingale har en SCHOCK-bekännelse för Cher


'Sneaky Pete': Giovanni Ribisi, Margo Martindale & Graham Yost Talk säsong 2

'Sneaky Pete': Giovanni Ribisi, Margo Martindale & Graham Yost Talk säsong 2


'Yellowstone' säsong 3 Premiär: John sätter sitt förtroende för familjen (RECAP)

'Yellowstone' säsong 3 Premiär: John sätter sitt förtroende för familjen (RECAP)


'The Godfather Coda', Francis Ford Coppola och ett helt annat öde än vad som ursprungligen planerats

'The Godfather Coda', Francis Ford Coppola och ett helt annat öde än vad som ursprungligen planerats


'American Horror Stories' -lista: Ryan Murphy avslöjar 'några' av stjärnorna och karaktärerna

'American Horror Stories' -lista: Ryan Murphy avslöjar 'några' av stjärnorna och karaktärerna


Bästa Filmerna

  • utgivningsdatum för korthuset
  • när återkommer shannarakrönikorna
  • lost in space netflix utgivningsdatum
  • vad hände med gränslösa tv -program
  • barry hbo premiärdatum

Titta På Andra Språk!

Rekommenderas
Copyright © Alla Rättigheter Förbehållna | jf-alcobertas.pt